Заедничка набљудувачка мисија во Сирија? | Свет | DW | 09.02.2012
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Заедничка набљудувачка мисија во Сирија?

По речиси 11 месеци насилство со илјадници мртви, ОН преиспитуваат можност за испраќање набљудувачка мисија во Сирија.

default

Генералниот секретар на ОН објави дека се разгледува идејата за заедничка мисија со Арапската лига во Сирија

Се размислува за заедничка набљудувачка мисија со Арапската лига, изјави генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун. Тој нагласи дека длабоко жали што Советот за безбедост не е во состојба да зборува во еден глас за да се запре насилството во Сирија.

Бан Ки Мун рече дека пропаѓањето на резолуцијата во Советот за безбедност е „кататсрофално“ за луѓето во Сирија и тоа го охрабрило сириското раквоодство „да ја заостри борбата против сопствениот народ“.

Русија и Кина пред неколку дена со своето вето ја запреа резолуцијата на Советот за безбедност со која, меѓу другото, се бараше оставка на претседателот Башар ал-Асад.

Според наводи на дипломати на ЕУ, во моментов се засилуваат претставиштвата на Унијата во Јордан и Либан, за доколку е потребно, да можат да се грижат за „неколкуте илјади“ Европејци кои живеат во Сирија.

Автор: Елизабета Милошевска Фиданоска/дв/афп

Редактор: Б. Георгиевски

Реклама