Заев го доби мандатот, Владата се очекува набрзо | Македонија | DW | 17.05.2017
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

Заев го доби мандатот, Владата се очекува набрзо

На два дена пред истекот на уставниот рок, претседателот Иванов одлучи да му го додели мандатот за формирање на новата влада на лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Тој најави дека ќе се обиде брзо да го формира кабинетот

Зоран Заев најави нов почеток за Македонијаоткако, по повеќемесечни натегања и блокади, претседателот на државата Ѓорге Иванов конечно му го додели мандатот за формирање нова влада. Церемонијата на доделувањето на мандатот, кој беше пренесуван од бројни медиуми, мина во студена атмосфера и со кусо ракување меѓу претседателот на државата и идниот премиер. Заев прочита дел од гаранциите кои му ги дал на Иванов, а потоа пред новинарите одговараше и на новинарски прашања. 
Иванов долго одбиваше да го даде мандатот и покрај уставната обврска да го стори тоа. Претседателот на државата тврдеше дека платформата на албанските политички партии го загрозува уставниот поредок и унитарноста на државата и бараше од Заев јавно да се откаже од неа. Откако Заев одби да го стори тоа, а под притисок и на меѓународната заедница, Иванов конечно се согласи да си ја исполни обврската која му ја пропишува Уставот. 

Гледај видео 01:17

Иванов му го додели мандатот на Заев

DW.COM

Аудио и видео прилози на оваа тема

Реклама