Задолжително вакцинирање или само задолжително советување? | Северна Македонија | DW | 03.01.2019
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Северна Македонија

Задолжително вакцинирање или само задолжително советување?

Во Скопје е прогласена епидемија на морбили. Здравствените власти од денеска ќе достават решенија до градинките да не примаат невакцинирани деца. Околу вакцинирањето се водат жестоки дискусии и во Германија.

Во Германија во 1983 година е укината обврзувачката вакцинација. Со растот на бројот на противници на вакцинацијата, расте и бројот на зарази.

Болестите за кои се веруваше дека се искоренети, повторно се тука.

Повеќе:

Вакцинирање: Смртта не е имуна на фактите

Вакцини - факти и митови

Кои се главните аргументи на противниците, а кои на заговорниците на вакцинацијата? Погледнете во видеото:

 

Гледај видео 02:45

Вакцинација или не?

DW.COM

Аудио и видео прилози на оваа тема

Реклама