Загриженост поради ситуацијата во Конго | Вести | DW | 23.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Загриженост поради ситуацијата во Конго

Советот за безбедност изрази загриженост поради ситуацијата во Демократска република Конго . Борбите меѓу приврзаниците на опозицискиот лидер Жан Пјер Бемба и на владините трупи за кои се јавува од главниот град Киншаса , мора веднаш да бидат запрени- побара Советот . Ова се први тешки борби во Киншаса по доаѓањето на власт на претседателот Јосеф Кабила на 6 декември 2006-та година . Негов најголем ривал на претседателските избори кои беа набљудувани од мировниците од ЕУ , беше токму Жан Пјер Бемба.