Загинаа деца во напад во Авганистан | Вести | DW | 18.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Загинаа деца во напад во Авганистан

*

Во воздушен напад врз скривалиште на Ал Каеда во близина на џамија во источен Авганистан покрај екстремистите се убиени и седум деца.Американската војска изрази жалење за случајот и ја обвини Ал Каеда дека ги користела децата као заштитен зид.

Вчера пак при официјалниот почеток на ЕУ- полициската мисија во Авганистан во бомбашки напад загинаа повеќе од 35 лица.Најтешкиот атентат од падот на Талибанците во 2001 година беше извршен врз полициски автобус во Кабул,а жртвите се главно регрути.