Завршува самитот во Брно | Вести | DW | 26.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Завршува самитот во Брно

Во чешкиот град Брно денеска се завршува самитот на шефови на дражвите од централна, источна и јужна Европа. Главна тема на денешниот ден од самитот е иднината на Европа и перспективите на европските интеграции на земјите кои не се членки на ЕУ. Македонскиот претседател Бранко Црвенковски, денеска ќе го одржи излагањето кое беше закажано за вчера. Црвенковски во својот говор ќе побара целосна либерализација на визниот режим за Македонија. Црвенковски очекува и дека проширувањето на ЦЕФТА ќе придонесе кон развој и јакнење на економиите на Балканот.