Завршница на Лига Европа во Германија | Теми | DW | 08.08.2020
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Теми

Завршница на Лига Европа во Германија

Четири германски градови се домаќини на завршната фаза на Лига Европа. Тие се подготвени да испорачаат уште еден успешен фудбалски турнир, во услови на пандемија на коронавирусот.

Гледај видео 01:32

Веќе два натпревари од осминафиналето неделава се одржаа на неутрален (германски) терен, како загревање за четвртфиналето, полуфиналето и финалето на Лига Европа.

Стадионот на Шалке во Гелзенкирхен беше возвратениот меч Интер-Хетафе а стадинот во Дуизбург на натпреварот Севиља-Рома. 

Освен во Гелзенкирхен и во Дуизбург преостанатите натпревари од завршницата на Лига Европа ќе се играат и во Дизелдорф и во Келн.

Гледај видео 01:39

„Бум“ на виртуелниот спорт во пандемијата

Повеќе:

-Спроти стартот на Бундеслигата- профитот поважен од здравјето?

-Коронавирус: Во Германија ќе се игра и фудбал

-Германците скептични околу старт на Бундеслигата

Четвртфиналните двојки кои ќе ги одмерат силите  на 10 и на 11 август  се следниве:

Манчестер Јунајтед – Копенхаген

Интер – Баер Леверкузен

Шахтјор Доњецк – Базел

Вулверхемптон – Севиља

Повеќе за четирите градови- домаќини на корона-завршницата без гледачи на Лига Европа погледнете во насловното видео.

Аудио и видео прилози на оваа тема