Заврши штрајкот на машиновозачите | Вести | DW | 26.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Заврши штрајкот на машиновозачите

*

30 часовниот штрејк на машиновозачите во Германија организирани во синдикатот ГДЛ, заврши во осум часот утрово. Кратко потоа синдикатот на машиновозачите постави нов ултиматум. До понеделник попладне се очекува нова подобрена понуда, во спротивно ќе се преземат други штрајкови, рече вицепретседателот на синдикатот Клаус Веселски. Поради штрајкот Германски железници очекуваат попладнево да се нормализира возниот сообраќај. Според проценките вчера не возеа околу 11.000 регионални возови во цела Германија. Финансиските загуби, првично се проценуваат на околу десет милиони евра.