Заврши штрајкот на машиновозачите | Вести | DW | 26.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Заврши штрајкот на машиновозачите

*

30 часовниот штрејк на машиновозачите организирани во синдикатот ГДЛ, заврши утрово во осум часот. Според проценките на германски желензици поради штрајкот не возеа 11.000 регионални возови, во просек во цела Германија околу 50 посто од сите линии. Финансиските загуби, според првите оценки се проценуваат во висина од околу десет милиони евра. Засега не е на повидок изнаоѓање решение меѓу раководството на Германски желензици и барањата на машиновозачите.