Заврши штрајкот во германски Телеком | Вести | DW | 21.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Заврши штрајкот во германски Телеком

*

По повеќенеделен штрајк и долготрајни преговори,завршен е конфликтот за иднината на околу 50 илјади вработени во германскиот Телеком. Синдикатот Верди се согласи со компромисот, вработените да добиваат 6,5 проценти помала плата и да работат четири часа неделно повеќе. Затоа пак концернот вети задржување на работните места до 2012 година.