Заврши четвртата рунда преговори за Косово | Вести | DW | 06.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Заврши четвртата рунда преговори за Косово

*

Во Виена заврши четвртата рунда преговори меѓу претставниците на Белград и Приштина и преговарачите од меѓународната тројка. По средбата беше соопштено дека ќе се продолжи со барањето решение со двете страни за да се постигне договор. На средбата преговарачкиот тим на Белград предложи, во контекст на изнаоѓање на решение за иднисот статус на Косово да се разгледа моделот на Хонг Конг, приштинскиот тим ја отфрли оваа опција. Предлогот е збунувачки и непримерен изјави синоќа портпаролот на косовскиот преговарачки тим Скендер Хисени. Наредната средба е закажан за 20 ноември во Брисел.