Заврши самитот на двете Кореи во Пјонјанг | Вести | DW | 04.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Заврши самитот на двете Кореи во Пјонјанг

*

Претседателите на Северна и Јужна Кореја, Ким Јонг Ил и Ро Мо Хиун, потпишаа изјава со повик за мир и економска соработка на корејскиот полуостров. На крајот на самитот одржан во Пјонгјанг двете страни се заложиле за мултилатерални мировни преговори. Освен тоа, според извештаите на дописниците од Пјонгјнаг, Ким и Ро го потврдиле планираното целосно запирање на атомската програма на Северна Кореја. Средбата во Пјонгјанг е втора по поделбата на корејскиот полуостров на две држави, по корејската војна во 1953 година. Формално двете страни сеуште се во војна.