Заврши петата етапа на Тур де Франс | Вести | DW | 13.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Заврши петата етапа на Тур де Франс

*

Италијанецот Филипо Поцато е победник на петтатата етапа на Тур де Франц. Велосипедистот го освои првото место во шпринт на патката долга 182,5 километри од Шабли кон Отун. Германецот Ерик Цабел се пласираше на петото место зад Ким Кирхен од Луксембург и го презема зеленото трико за најдобар шпринтер. Швајцарецот Фабијан Канчелара и натаму е носител на жолтото трико.