Заврши летното сметање на времето | Вести | DW | 28.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Заврши летното сметање на времето

*

Во текот на ноќта заврши летното сметање на средно европското време. Во три часот по полноќ часовниците се вратија за еден час. Во целата Европска унија и други соседни држави до 30 март 2008 година ќе важи регуларното сметање на времето. Летното сметање на времето во Германија е воведено во 1980 година како последица на нафтената криза.