Заврши конгресот на кинеската на КП | Вести | DW | 21.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Заврши конгресот на кинеската на КП

*

По една недела во Пекинг заврши конгресот на комунистичката партија на Кина со генерациски промени. Во идниот нов Централен комитет, веќе нема да бидат застапени повеќемина влијателни политичари кои заминуваат поради старост. Меѓу нив и потпретседателот Зенг Квингхонг, како и потпретседателката на владата Ву Ји. Освен тоа, 2 илјади и 200 делегати, усвоија нов концепт за развој на земјата што го предложи претседателот Ху Џинтао. Во него се истакнува поголемото внимание кон човековата околина, како и социјално балансиран економски развој.