Заврши Конгресот на Зелените | Вести | DW | 26.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Заврши Конгресот на Зелените

*


На крајот од нивниот Конгрес на сојузно ниво , германската опозициска партија на Зелените ја отфрли новата постапка за забрана на радикално-десничарската Национал ДемократскаПартија во земјата. Ризикот за нов неуспех на процесот е голем - се изјаснија делегатите на Конгресот. Покрај тоа тие го усвоија предлогот на претседателството во кој се предупредува дека Германија е на пат да стане превентивна држави на надзор. Притоа пред се се критикува владата која сака да спроведе долгорочно зачувување на телефонските и интернет податоците:
„ Големата коалиција , драги пријателки и пријетели и копа гроб на нашата демократија , и потребен е отпор против тоа , којдалеку ќе ги надминува нашите партиски граници“- истакна шефицата на Зелените Клаудија Рот.