Завршија Светските денови на младите католици | Панорама | DW | 22.08.2011
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Панорама

Завршија Светските денови на младите католици

Со порака, младите активно да учествуваат во ширењето на верата и општествениот живот, во Мадрид завршија Светските денови на младите католици. Наредниот собир ќе се одржи за три години во Рио де Жанеиро.

default

Папата со младите во Мадрид

Во Мадрид вчера (21.08) завршија Светските денови на младите католици, манифестација на која присуствуваа околу 1,5 милион млади луѓе од речиси двесте земји од светот.

На аеродромот „Кватро Вјентос“, 84-годишниот поглавар на Римокатоличката црква Бенедикт Шеснаесетти ги повика младите да придонесат во ширењето на верата и да земат активно учество во општествениот живот.

Манифестацијата Светски денови на младите католици се одржува на секои три години, а следен домаќин ќе биде бразилскиот град Рио де Жанеиро. Папата Бенедикт, пак, во септември ќе допатува во посета на Германија.

Автор: ТТ/ АТ/ дв

Редактор: Е.М.Фиданоска

Реклама