Завршија консултациите на Тројката и приштинската делегација | Вести | DW | 19.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Завршија консултациите на Тројката и приштинската делегација

*

Меѓународната посредничка Тројка денеска во Лондон ги заврши и консултациите со косовската делегација. Претставниците на Приштина на Тројката им предадоа документ за како што стои регулирање на идните добрососедски односи меѓу Косово и Србија по утврдување на статусот. Косовскиот премиер Агим Чеку повтори дека независноста на Косово воопшто не е на дневен ред на средбата, бидејќи тоа е непобитен факт. Тројката, која вчера имаше средба со делегацијата од Белград, сега ќе има консултации за Косово и со политичките директори задолжени за Балканот од земјите на Контакт Групата.