Забревтани дипломатски напори | Македонија | DW | 10.12.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

Забревтани дипломатски напори

Македонскиот државен врв е во дипломатска офанзива за основните цели на земјата:добивање покана за членство во НАТО и одбрана на уставното име на земјата

default

Македонскиот претседател беше на разговори во Кина

По месеците на внатрешни кавги,на македонската политичка сцена овие денови доминираат дипломатските напори да се остварат целите за кои постои единство меѓу власта и опозицијата и граѓаните:добивање покана за членство во НАТО и одбрана на уставното име на земјата.За тоа веќе лобираа во Пекинг претседателот Бранко Црвенковски,премиерот Никола Груевски во Лисабон,а министерот за надворешни работи Антонио Милошоски заминуваво Вашингтон