Заборавената Лотика на Андриќ | Сите содржини | DW | 23.10.2018
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Сите содржини

Заборавената Лотика на Андриќ

Лотика е главна јунакиња во романот на Иво Андриќ „Мостот на Дрина“. Таа не е фикција, туку вистинска личност која живеела во Вишеград цели 58 години. #dw_BalkanBooster тандемот Леа Котлица и Љупко Мишелиќ ја пренесува приказната за оваа заборавена жена.

Гледај видео 02:23