Жртви при напад во Авганистан | Вести | DW | 02.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Жртви при напад во Авганистан

*

При самоубиствен напад во Кабул убиени е најмалку 13 лица. Меѓу жртвите се полицајци и цивили, меѓу нив и деца. Нападот се случи утрово, во период кога на улиците има густ сообраќај поради почеток на работниот ден. Ова е втор голем напад во главниот град на Авганистан во рок од четири дена. Одговорноста за двата напада ја преземаа Талибанците.