Жртви при бомбашки напад во Бејрут | Вести | DW | 14.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Жртви при бомбашки напад во Бејрут

*

При бомбашки напад во Бејрут е убиен пратеник со анти сириски ставови. Сопред полицијата покрај пратеникот Валид Идо убиен е и неговиот најстар син, двајца телохранители и шест цивили. Во нападот има и повредени лица. Либанскиот премиер Фуад Сињора за денеска прогласи ден на национална жалост. На негово барање денеска во Каиро ќе оддржи и вонредна седница на Арапската лига. Едмонд Сааб, главен уредник на либанскиот дневен весник Ан Наар смета дека за нападот во Бејрут на прво место се осомничи Сирија, но во последно време се шпекулира и со учество на Ал Каеда во терористички акти.