Жртви од високите температури на Балканот | Вести | DW | 23.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Жртви од високите температури на Балканот

*

Рекордно високите температури кои го зафатија Балканот во последните неколку денови усмртија над 30 лица. Најмногу од нив , 22 починале во Романија каде што во текот на викендот температурите ќе изнесуваат до 38 степени. Во Србија поради високите температури починале седум лица додека во Албанија три. Во оваа земја се воведени и рестрикции поради недостатокот од електрична енергија чија потрошувачка се зголемила поради горештините.