Жртви во поплавите во Конго | Вести | DW | 27.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Жртви во поплавите во Конго

*

Најмалку 30 лица загинале во поплавите во Киншаса, главниот град на Конго, поради лизгање на земјиштето и уривање на мостови. Повредени се најмалку сто лица, а се очекува бројот на жртвите да порасне бидејќи има делови на градот до кои не можат да стигнат спасувачките екипи. Во поплави во Африка од јуни до сега настрадале најмалку двесте лица, а стотици илјади беа приморани да ги напуштат домовите.