Жртвите од Сребреница поднесоа тужба против Холандија | Вести | DW | 04.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Жртвите од Сребреница поднесоа тужба против Холандија

*

Правните застапници на семејствата на жртвите од Сребреница денеска поднесоа тужба против Холандија и ОН, за делумна одговорност за масакрот во овој град. Според адвокатите, Холандија одбила да им пружи воздушна поддршка на своите војници кои се наоѓале во Сребреница, со што индиректно им овозможиле на силите на босанските срби да одведат неколку илјади муслимани. Кабинетот на холандскиот премиер Јан Петер Балкененде соопштија дека нема да го коментираат случајот додека не ги добијат судските документи.