Жестоки реакции во Атина | Вести | DW | 21.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Жестоки реакции во Атина

*

Одлуката на Канада да ја признае Македонија под уставното име предизвика остри реакции во Атина. Лидерот на најголемата опозициона партија Јоргос Папандреу директно ја обвини грчката влада дека е одговорна за одлуката. Ова е „уште еден доказ дека владата не успеала да предвиди, предупреди и спречи таков изненадувачки развој на случувањата“, рече Папандреу. Весникот Катимерини денеска пишува дека на канадскиот амбасадор во Атина веднаш му е врачена протестна нота, како и дека Грција

започнува нова фаза на притисок врз Скопје. Вчера македонското министерство за надворешни потврди дека Отава ја признала Македонија под уставното име.