Жестоки борби во авганистанската провинција Урусган | Вести | DW | 29.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Жестоки борби во авганистанската провинција Урусган

*

Во судирите во провинцијата Урусган на југот од Авганистан според наводи на полицијата , биле убиени повеќе од 50 Талибански бунтовници. Борбите меѓу припадниците на меѓународните трупи ИСАФ , и авганистанската армија од една и Талибанците од друга страна, биле најжестоки во текот на вчерашните ден во околината на градот Тарин Ковт . Од друга страна, во самоубиствен бомбашки напад што се случи на еден пазар во градот Лашкаргах во провинцијата Хелманд, загинаа тројца цивили.