Жестока осуда за нападот во Тел Авив | Теми на денот | DW | 18.04.2006
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Теми на денот

Жестока осуда за нападот во Тел Авив

Меѓународната заедница едногласно осуди самоубиствениот бомбашки напад во Тел Авив во кој загинаа најмалку 9 лица.Палестинската влада предводена од Хамас , пак смета дека тоа е легитимна самоодбрана од израелските напади во кои во последниве денови загинаа 20-ина Палестинци.

default

Генералниот секретар на ОН , Кофи Анан , во својата осуда на нападот истакна дека тој неможе да се оправда со ништо и ја повика новата палестинска влада предводена од Хамас да заземе јасен јавен став против ваквите напади.

Слична порака упатија и САД , кои упатија и жестока осуда за палестинските организации кои го оправдуваат па дури и го поздравуваат ваквиот напад:

„ Товарот на одговорноста за спречување на вакви терористички напади , лежи врз палестинските власти. Ние забележавме дека неколку палестински терористички групи , вклучително и Хамас го бранеа па дури и му аплаудираа на овој варварски акт.

Палестински влада која охрабрува или толерира тероризам против недолжни луѓе , жени и деца , не само што им наштетува на Палестинците , туку и се погрижува за нивна натамошна изолација“- изјави портпаролот на Белата Куќа , Шон Мек Кормак .

Инаку нападот се случи среде еднонеделното празнување на големиот еврејски празник Псха пред еден киоск за сендвичи во близина на главната автобуска станица во Тел Авив . Две палестински радикални групи, Исламски Џихад и Бригадите Ал Акса ја презедоа одговорноста за нападот .

Портпарол на Хамас веднаш по нападот истакна дека тој претставува легитимен акт на самоодбрана . Слично реагираше и портпаролот на Исламски Џихад Калед ел Бач.

„ Кој и да го изврши овој напад против Израелците , Исламски Џихад Хамас Фатах или некоја друга организација , мислам дека тоа е право на Палестинците да се бранат против израелската окупација и насилството во кое страдаат многумина од нив“

Единствената итна осуда на нападот од палестинска страна , пристигна од претседатело Махмуд Абас:

Во името на претседателот махмуд Абас го осудуваме овој напад како што секогаш го правиме тоа кога се погодени цивилни цели , без оглед дали се израелски или палестински . Ваквите напади им штетат палестинските интереси и ги повикуваме сите палестинци да се придржуваат кон прекинот на огнот“- изјави главниот палестински преговарач Саеб Ерекат.

Израелската влада пак веднаш по нападот истакна дека одговорноста за нападот ја сноси новата палестинска влада на чело со Хамас . Пратеникот во израелскиот парламент кој вчера ја одржа конституитивната седница Јоси Бејлин порача:

„Ова е потсетување за нас , дека не сме го решиле проблемот и оти сме во средиштето на многу длабока криза , додека Хамас ја раководи палестинската влада.

Инаку како одговор на нападот израелските авиони со проектили гаѓаа цели во појасот на Газа . Нема извештаи за жртви во овие напади.

Кон меѓународната осуда на самоубиствениот атентат во Тел Авив , се приклучи и германската влада. Шефот на дипломатијата Франк Валтер Штајнмаер ја повика палестинската влада да се придржува кон своите меѓународни обврски и да ја уништи терористичката инфраструктура.

Вчерашниот беше најтежок напад на израелска територија во последната година и половина. , поголемиот дел од нив цивили .

Реклама