Жан Аселборн предупредува од поединечно признавање на евентуална независност на Косово | Вести | DW | 19.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Жан Аселборн предупредува од поединечно признавање на евентуална независност на Косово

*

Министерот за надворешнои работи на Луксембург Жан Аселбирн смета дека ќе биде фатално ако државите членки на ЕУ поединечно ја признаат евентуалната независност на Косово. Европската унија мора да дејствува координирано порача Аселборн во интервју за весникот Курир. Според него реално постои 10 процентна шанса прблемот да се реши меѓу Белград и Приштина.