ЕTA објави крај на примирјето | Вести | DW | 05.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

ЕTA објави крај на примирјето

*

Баскиската сепаратистичка организација ЕТА соопшти дека ќе стави крај на прекинот на огнот, кој беше воспоставено во март минатата година. Соопштението е објавено во баскискиот весник Бериа. Шпанскиот премиер Хозе Луис Запатеро го повика населението на заедничка борба против тероризмот. ЕТА веќе го прекина примирјето на 30 декември минатата година, кога изврши бомбашки напад на аеродромот во Мадрид. Притоа загинаа две лица. ЕТА е одговорна за убиство на над од 800 луѓе во последните 40 години.