ЕУ ја стопира хуманитарната помош за Палестина | Вести | DW | 15.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

ЕУ ја стопира хуманитарната помош за Палестина

*

Државниот секретар на САД Кондолиза Рајс целосно ги поддржува одлуките на палестинскиот претседал Махмуд Абас да ја распушти владата и да прогласи вонредна состојба. Европската унија во меѓувреме ја прекина хуманитрната помош за палестинските области. Комесарот за надворешни работи на Европската унија Бенита Фереро Валднер смета дека ситуацијата е навистина вознемирувачка и дека ЕУ жали што во овој момент мора да ја суспендира хуманитарна помош. Овој чекор следува откако беа застрелани двајца соработници на ОН додека разделувале хуманитарна помош.