ЕУ ја стопира хуманитарната помош за Палестина | Вести | DW | 15.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

ЕУ ја стопира хуманитарната помош за Палестина

*

Европската унија ја прекина хуманитрната помош за палестинските области. Причина за овој чекор се борбите меѓу ривализираните групи Фатах и Хамас кои наликуваат на граѓанска војна. Комесарот за надворешни работи на Европската унија Бенита Фереро Валднер смета дека ситуација е навистина вознемирувачка. Ситуацијата е многу тешка и за жал во овој момент мора да ја суспендираме нашата хуманитарна помош бидејќи вчера двајца соработници на ОН беа застрелани додека разделувале хуманитарна помош. Се надеваме дека набрзо ќе настпи прекин на огнот и ќе престане насилството“ смета Валднер