1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW

ЕУ ја следи кризата во Македонија

БГ/еупрес
4 март 2015

На Македонија и‘ е потребна помошта од ЕУ и ќе ја добие, соопштија Могерини и Хан во Брисел. Хан бара приближување на двете страни и почитување на институциите

https://p.dw.com/p/1EkzX
Фотографија: AFP/Getty Images/B. Smialowski

Македонија е на агендата, и ние заеднички ги посетуваме земјите на Балканот. Фокусот на Балканот е многу висок. БиХ е единствената земја која двапати ја посетив во последниве месеци. Тука е и дијалогот меѓу Косово и Србија. Во овие рамки секако дека политичката криза во Македонија е на агендата на ЕУ, изјавија денеска во Брисел високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на ЕУ, Федерика Могерини и еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан.

Europaparlament Anhörung Johannes Hahn
Јоханес ХанФотографија: picture-alliance/dpa/Julien Warnand

„Македонија е на агендата, како што е секогаш на агендата потребата да им се помогне на земјите кои се клучни за нашиот регион. Балканот не е соседство, туку е Европа. Во актуелните услови уште повеќе е потребна таа помош. Ги прочитав препораките на Европскиот парламент и ја следев дебатата и подготвена сум да продолжам со тоа заедно со комесарот Хан“, рече Могерини(на насловната фотографија).

На новинарско прашање дали постои стравување од дестабилизација на земјата, Могерини со одговор: „Се плашам дека веќе не е прашање дали во Македонија ќе има нестабилност.“

Јоханес Хан соопшти дека е во постојан контакт со политичките лидери во земјата и дека понудил помош за разрешување на актуелната криза.

„Двете страни мораат да се придвижат, мораат да го почитуваат владеењето на правото, независноста на судството, слободата на медиумите, и мораат да изнајдат слични или исти политички стандарди за работата на парламентот, како што е случај и во други земји. Еминентни членови на Европскиот парламент искажаа подготвеност да посредуваат меѓу различните страни во земјата, таа поддршка е прифатена и ќе видиме што ќе бидат следните чекори. Но за да се сочува европската перспектива неопходно е да се решат проблемите во земјата и да се дојде до адекватни европски стандарди“, рече Хан.

Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Христијан Мицкоски и Димитар Ковачевски
Прескокни го блокот Повеќе теми
Врати се на почетната страница