ЕУ ја поздрави спогодбата во Украина | Вести | DW | 28.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

ЕУ ја поздрави спогодбата во Украина

ЕУ ја поздрави спогодбата меѓу украинскиот претседател Јушченко и премиерот Јануковиќ за окончување на длабоката политичка криза. “Им честитаме на лидерите на Украина и на власта и опозицијата што покажаа приврзаност кон демократијата”, изјави ЕУ дипломатот Хавиер Солана. Тој изрази надеж дека спогодбата ќе и овозможи на Украина да се сврти кон нужните реформи кои би ја приближиле до ЕУ. Германија,актуелен претседавач со Унијата најави дека ќе и помогне на Украина во настојувањето да се спроведе постигнатата спогодба.