ЕУ-Турција | Вести | DW | 12.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

ЕУ-Турција

*

ЕУ ја предупреди Турција да не презема воена акција против курдските бунтовници на територијата на Ирак. Брисел смета дека ваквите најави од Анкара се недобредојдени:

„ Мислам дека секоја можност за компликување на безбедносната ситуација во Ирак е нешто што не е добредојдено. Затоа на Турција и упативме ваква порака„ изјави високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Хавиер Солана