ЕУ-Турција | Вести | DW | 26.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

ЕУ-Турција

*

Амбасадорите на земјите членки на ЕУ по притисок на Франција одобрија отворање на два, наместо планираните три поглавја од преговорите за членство со Турција. Франција, чиј претседател Николас Саркози, за разлика од претходникот Жак Ширак, отворено е против членство на Турција, смета дека отворањето на преговорите во делот на економската и монетарната политика би го прејудицирале крајниот епилог на преговорите. Германската канцеларка Ангела Меркел, за разлика од Саркози, се залага за привилегирано партнерство со Турција.