ЕУ-Србија | Вести | DW | 11.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

ЕУ-Србија

*

ЕУ и Србија го усогласија текстот на договорот за стабилизација и асоцијација. Еврокомесарот за проширување Оли Рен и српскиот вицепремиер Божидар Ѓелиќ синоќа во Брисел истакнаа дека технички усогласениот договор кој треба да биде потпишан до крајот на годинава го отвара патот за членство на Србија во ЕУ. Рен меѓутоа предупреди дека пред да биде потпишан договорот, Србија мора целосно да соработува со судот за воени злосторства во Хаг.