ЕУ-САД | Вести | DW | 29.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

ЕУ-САД

*

27 земји членки на ЕУ денеска треба да се изјаснат околу договорот за размена на податоците меѓу САД и ЕУ за патниците во трансатлантскиот авио сообраќај. Деталите претходно ги договорија еврокомесарот за правда и безбедност Франко Фратини, германскиот министер за внатрешни работи Волфганг Шојбле и американскиот секретар за безбедност Мајкл Чертоф. Според договорот европските авиопревозници мораат да дадат информации за податоците на патниците, вклучувајќи ги нивните адреси и броевите на кредитните картички.