ЕУ-САД-Косово | Вести | DW | 12.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

ЕУ-САД-Косово

*

САД остануваат на ставот дека предлогот на Марти Ахтисари за набљудувана независнот на Косово е најдобророто решение, доколку Белград и Приштина не постигнат компромис во преговорите, изјави заменик државниот екретар Розмари Ди Карло. Германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнамер синоќа во Берлин, по разговорите со албанскиот колега Љуљзим Баша изјави дека постои мала шанса да се најде решение во преговорите за статусот на Косово. Лидерот на косовската опозиција Хашим Тачи синоќа во Брисел изјави дека косовските албанци ќе прогласат независност само во согласност со ЕУ и НАТО. На оваа тема денеска во седиштето на Унијата ќе разговараат српскиот премиер Воислав Коштуница, претседателот на ЕК, Жозе Мануел Барозо и високиот претставник на Унијата, Хавиер Солана.