ЕУ-помош за Палестинците | Вести | DW | 18.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

ЕУ-помош за Палестинците

*

ЕУ повторно ќе ја обнови директната финансиска помош кон новата преодна влада на Палестинците.Како што соопшти европретставникот Хавиер Солана,парите ќе бидат наменети исклучиво за Западен Јордан,со што ќе биде заобиколен радикално исламскиот Хамас.Блискиот исток ќе биде една од темите на денешната средба на ЕУ министрите за надворешни работи во Луксембург.