ЕУ-поздравен договорот за нова српска влада | Вести | DW | 12.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

ЕУ-поздравен договорот за нова српска влада

Германското претседателство со ЕУ од српските партии, кои се договорија да формираат каолиција за состав на нова влада бара спроведување брзи реформи.Дури по нив би можеле повторно да почнат преговорите за приближување на земјата кон ЕУ.Слична порака до Белград упати и евродипломатот Хавиер Солана.

Вечер во Белград треба да продолжи конститутивната седница на српскиот парламент, со предлогот за разрешување на Радикалот Томислав Николиќ од функцијата претседател на Собранието и со изборот на новата влада.По неколку месеци преговори,вчера Демократската партија,Демократската партија на Србија и Г 17 плус се согласија да формираат заедничка влада.