ЕУ очекува правилни одлуки во случајот со петкратното убиство | Македонија | DW | 02.05.2012
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

ЕУ очекува правилни одлуки во случајот со петкратното убиство

Вкупно 20 лица приведени во акцијата „Монструм“, беа изведени пред истражен судија. Мисијата на ЕУ побара надлежните да си ја вршат работата без оглед на етничката или верската припадност на жртвите и извршителите.

Запознаени сме дека истрагата за петкратното убиство кај Смиљковското Ееро од 12 април доведе до одредени апсења во рамките на полициската операција, спроведена на 1 мај, соопшти денеска Делегација на ЕУ во Македонија.

Продолжуваме одблиску да ги следиме активностите. Работа е на државните институции да ги извршуваат нивните дејности, без оглед на етничката или верската припадност на жртвите и на извршителите. Останува мирно да сочекаме судските органи да донесат правилни одлуки во разумен временски рок, се наведува во соопштението од Делегацијата на ЕУ.

Mazedonien Land und Leute EU-Vertretung Gebäude in Skopje

Канцеларијата на ЕУ во Скопје

Искази пред истражниот судија

Вкупно 20 лица приведени во акцијата „Монструм“, утрината по распитот во полициски станици беа изведени пред истражен судија. Во вчерашната акција беа направени претреси на 26 локации и беа приведени 20 лица осомничени дека учествувале во убиството кај Смиљковското Езеро. Министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска вчера соопшти дека уапсените се радикални исламисти и дека нивната цела била да создадат чувство на несигурност и страв кај пошироката популација.

Дел од приведените војувале во Авганистан и во Пакистан на страна на талибаните и радикалните исламисти, против силите на меѓународната коалиција предводена од НАТО. Меѓу уапсените има лица кои се директно инволвирани во убиството кај Смиљковското Езеро, меѓутоа има и лица за кои нема податок дека биле на местото на настанот во критичниот момент.

Mala Recica Tetovo

Седиштето на ДУИ во Мала Речица

ДУИ: Нема колективна одговорност, убијците имаат име и презиме

Албанците повеќе од кој било се заинтересирани за решавање на случајот со петкратното убиство кај Смиљковско Езеро, затоа што тие не можат да прифатат колективна одговорност за убиството на деца, порачаа пак од владејачката Демократска Унија за Интеграција. Според најголемата албанска партија во Македонија, ова е најголем криминал во историјата на земјата, каков немало и во времето на конфликтот. ДУИ ќе се залага за идентификувањето на убијците по име и презиме, без оглед од која националност се тие, изјави портпаролот на ДУИ, Бујар Османи.