ЕУ незадоволна од Бугарија и Романија | Вести | DW | 27.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

ЕУ незадоволна од Бугарија и Романија

*

Европската Комисија упати критика за двете нови земји членки Романија и Бугарија поради недоволниот напредок во борбата против корупццијата и организираниот криминал . Сепак Комисијата се откажа од воведување санкции. Нејзин пртпарол во Брисел изјави дека сеуште постои надеж дека двете влади ќе успеат да ги исполнат барањата. Европската Комисија денеска ги усвои извештаите за Бугарија и Романија , во кои сепак предупредувањето од можно саникции останува .