ЕУ министри -Луксембург | Вести | DW | 18.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

ЕУ министри -Луксембург

*

Пред денешниот кризен самит на ЕУ,германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер уште еднаш ги повика сите влади на компромис во спорот околу измените на Европските договори.На крајот на оваа недела ќе има само заеднички губитници или заеднички победници,изјави тој во Луксембург.Полска и натаму се заканува со вето ако останатите ЕУ членки не се подготвени да и дадат поголема тежина во гласањето во Министерскиот совет.Британската влада пак ја отфрлува планираната повелба на основни правила.

ЕУ-министрите се очекува да ги подддржат напорите на специјалниот пратеник на ОН за Косово Марти Ахтисари како основа за решавање на статусот на покраината и да се заложат за скоро усвојување содветна резолуција на Советот за безбедност.