ЕУ министри – Косово | Вести | DW | 07.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

ЕУ министри – Косово

*

Министрите за надворешни работи на ЕУ денеска и утре водат неформални разговори во португалскиот пристанишен град Виана до Кастело. Централни теми се односите со Русија,како и иднината на Косово,која е одложена за утре и за која се бараат патишта за зачувување на единството на Унијата. На средбата ќе присуствува и преговарачот на ЕУ во Тројката на Контакт групата ,Волфганг Ишингер, кој од прва рака ќе ги информира министрите за напредокот во преговорите за идниот статус на Косово.