ЕУ – министри за надворешни работи | Вести | DW | 23.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

ЕУ – министри за надворешни работи

Министрите за надворешни работи на ЕУ денеска во Луксембург ќе разговараат за заострување на санкциите против Иран. Според изјави на дипломати, Советот на министри со кој ќе раководи германскиот министер, Франк Валтер Штајнмаер, ќе го замрзне имотот на уште 20 лица од Иран кои се одговорни за нуклеарната програма на земјата. Високиот претставник на ЕУ за надворешна и безбедносна политика, Хавиер Солана, во среда треба да има средба со иранскиот преговарач во атомскиот спор, Али Лариџани.