ЕУ – Косово | Вести | DW | 08.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

ЕУ – Косово

*

ЕУ – Косово

Министрите за надворешни работи на ЕУ денеска на неформалната средба во Португалија изразија единственост по прашањето на идниот статус на Косово. Волјата на ЕУ е да биде единствена и да остане единствена, изјави по средбата ЕУ-дипломатот, Хавиер Солана. Владите ги поддржуваат напорите на преговарачката тројка за постигнување согласност на Белград и Приштина околу идниот статус на Косово. Министрите денеска не донесоа одлука за тоа како ќе се однесуваат доколку преговорите за статусот кои се во тек , а треба да завршат во декември, не донесат плод.