ЕУ – Косово | Вести | DW | 06.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

ЕУ – Косово

*

Еврокомесарот за надворешна политика Бенита Фереро Валднер аплираше ЕУ да зборува со еден глас по прашањето на Косово. „Основно е дека прашањето за Косово е апсолутно европска работа. Србија и Косово можат да станат членки на ЕУ ако ги исполнат условите„ - порача Фереро Валднер во интервју за военски „Стандард“. Според неа предлогот на Марти Ахтисари е добро решение за проблемот.