ЕУ-Косово | Вести | DW | 28.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

ЕУ-Косово

ЕУ се подготвува за досега најголемата цивилна мисија која ќе му помогне на Косово да ја постигне независноста. Во заедничката изјава на еврокомесарот за проширување Оли Рен и високиот преставник на Унијата Хавиер Солана се наведува дека мисијата ќе биде целосно оперативна по перидот на транзиција од 120 денови и ќе трае минимум две години, од 2008 до 2010. Се очекува целосните трошоци за мисијата да изнесуваат 1,3 милијарди евра.