ЕУ и Црна Гора потпишаа Договор за стабилизација и асоцијација | Вести | DW | 15.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

ЕУ и Црна Гора потпишаа Договор за стабилизација и асоцијација

*

.

ЕУ и Црна Гора денеска во Луксембург го потпишаа Договорот за стабилизација и асоцијација., со што се зајакнуваат односите и интеграцијата на Црна Гора во европските структури . Договорот беше потпишан на маргините на заседанието на министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ, а претседавачот со Советот за министри , шефот на португалската дипломатија Луис Амадо и еврокомесарот за проширување на Унијата порачаа дека тоа претставува доказ дека ЕУ се држи до ветувањата дека земјите од регионот на Западен Балкан имаат европска перспектива. „Ова е голем ден за Црна Гора и нејзините граѓани истакна црногорскиот премиер Жељко Штурановиќ